„შეფასება სწავლებისათვის ინკლუზიურ სკოლებში“
8 ოქტომბერი, 2014
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში სახელმძღვანელოს ,,შეფასება სწავლებისათვის ინკლუზიურ სკოლებში’’ პრეზენტაცია გაიმართა, რომელსაც სახელმძღვანელოს ერთ-ერთი ავტორი კნურრო არენგი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და უნივერისტეტის აკადემიური სექტორის წარმომადგნელები, ასევე, სკოლის დირექტორები და სტუდენტები დაესწრნენ.სახელმძღვანელო შეიქმნა სპეციალურად ქართულ საგანმანთლებლო სივრცეში მოღვაწე სპეციალისტებისათვის, სქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტროსა და ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინიტროს შორის თანამშრომლობის ფარგლებში.სახელმძღვანელო განკუთვნილია საუნივერსიტეტო სწავლებისათვის პედაგოგიკის მიმართულებით, რათა ხაზი გაესვას სწავლების პროცესში შეფასების მნიშვნელობას, ახლებურ მიდგომებსა და ხედვებს. სახელმძღვანელო დაეხმარება პედაგოგებს და განათლების სფეროში მოღვაწე სპეციალისტებს ახლებურად გაიაზრონ მოსწავლეთა აკადემიური მიღწევების შეფასების კონცეფცია და გახდენენ მეტად კონცენტრირებულნი სწავლების პროცესის დინამიკის, მოსწავლის მიერ განხორციელებული პროგრესის შეფასებაზე.სქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრო ინკლუზიურ განათლებას 2005 წლიდან ნერგვას დაა ღნიშნულ პროცესში მას მეთოდოლოგიურ დაფინანსურ დახმარებას ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინიტრო უწევს. 2014 წელსაღნიშნულითანამშრომლობისფარგლებში, რიჩარდროსმა - (ინკლუზიური განათლების პროფესორი ნორტჰემპტონის უნივერსიტეტში) დაკნურ როარენგმა (განათლების პროფესორი ვეტსფოლდის ადაბუსკერუდის უნივერსიტეტში) სპეციალურად ქართველი სპეციალისტებისთვის შექმნესეს სახელმძღვანელო.